Návod na jednoduchú vtáčiu búdku

Vytlačené z https://www.lomoz.sk | 26.04. '24
https://www.lomoz.sk/c/54/navod-na-jednoduchu-vtaciu-budku.htm

Návodov na výrobu vtačích búdok je dosť, no nikdy nie je na škodu mať „vlastný sumár“ zo základnými rozmermi a postupmi, ktoré treba dodržať.

Sýkorník

Sýkorník

 

1. malý sýkorník (určený pre sýkorku belasú, sýkorku chochlatú, sýkorku uhliarku, sýkorku čiernohlavú a sýkorku horskú),

2. veľký sýkorník (pre sýkorky všetkých druhov, muchárika bielokrkého, muchárika čiernohlavého, krutohlava obyčajného, vrabca poľného, vrabca domového, brhlíka obyčajného, žltochvosta hôrneho a červienku obyčajnú),

 

Malý vletový otvor zaručuje, že sa v búdke nezahniezdia iné druhy vtákov, napr. vrabce. Umiestnenie vletového otvoru tesne pod striešku sťažuje prístup predátorom, ktorí by chceli hniezdo vykradnúť a požrať mláďatá, napr. kunám a mačkám. Napriek tomu sa odporúča na kmeň stromu pod búdku priviazať pichľavé konáre, napr. zo šípky, trnky, černice...

Strieška sa dá odnímať, ak povytiahneme dva klinčeky zahnuté do tvaru písmena L umiestnené pod strieškou na bokoch búdky. Tieto poistky zabezpečujú, aby strieška z búdky nespadla ani počas silného vetra alebo útoku predátora.

Búdka je vyrobená z dokonale vysušeného odpadového materiálu – steny má zo smrekových dosák a striešku z borovice. Zvonku je natretá ľanovou fermežou, ktorá zaručuje vysokú odolnosť voči vode a trvanlivosť materiálu. Navyše je búdka sfarbením nenápadná.

Jednotlivé diely sú spájané klincami, výnimočne skrutkami. Bočné steny sú navyše lepené špeciálnym lepidlom používaným včelármi pri výrobe úľov. Lepidlo pení a vypĺňa medzery v rohoch búdky. Vtáčikom do búdky nefúka a majú zabezpečené suché a teplé hniezdenie aj v krutých zimných podmienkach.

Steny búdky sú zvnútra nehobľované alebo zdrsnené zárezmi dlátom, aby sa mláďatá mohli dostať hore k otvoru na svoj prvý let. Pod otvorom je zdrsnenie aj z vonkajšej strany, aby sa aj dospelé sýkorky mali o čo zachytiť pri dosadaní na stenu búdky.

Búdku vyvesujeme na jeseň alebo v zime. Ak ju zavesíme neskoro, vtáky v nej zahniezdia až o rok. Navyše sa môže stať domovom nežiadúcich návštevníkov – sršňov alebo ôs.

Búdku vešiame otvorom na východ so zabezpečením voľného vletu do búdky a tak, aby do nej cezeň nezatekalo.

Zdvojený vletový otvor sťažuje prístup predátorom, ktorí by chceli hniezdo vykradnúť a požrať mláďatá, napr. kunám a mačkám. Napriek tomu sa odporúča na kmeň stromu pod búdku priviazať pichľavé konáre, napr. zo šípky, trnky, černice...

 

Vnútorné rozmery búdky: najmenšia má rozmer len 10 × 10 × 20 cm (malé sýkorky), stredne veľká búdka 12 × 12 × 25 cm (brhlíky a veľké sýkorky), väčšia búdka má rozmer 14 × 14 × 25 cm (napr- škorec).

Vtáčia búdka - návod

Vtáčia búdka - návod

maro | 06.02.'21 10:26 | Svet okolo nás | https://www.lomoz.sk