Ako prikrmovať vtáky?

Vytlačené z https://www.lomoz.sk | 28.03. '24
https://www.lomoz.sk/c/61/ako-prikrmovat-vtaky.htm

Kŕmenie či prikrmovanie vtáctva v zime je podobne dôležité ako výroba búdok na hniezdenie. Ako ste na tom vy, máte na dvore či záhrade kŕmidlo?

Prikrmovanie vtákov

Zimné obdobie prikrmovania začína v decembri, no často vtáky neprídu, pokým nezačne poriadna zima. Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. Prikrmovaním pomôžeme najmä počas mrazivých dní, výskytu poľadovice alebo vysokej snehovej pokrývky. Kŕmidlo je vhodné umiestniť na mieste s dostatočne voľným priestorom, aby mal vták čas na spozorovanie a uniknutie pred predátorom, napríklad mačkou. Vhodnými krmivami sú napríklad zrná (slnečnica), oriešky, tuk, loj... Rôzne zmesi na kŕmenie je možné kúpiť aj v každom obchode. Alebo aj krmivo v sieťkach, ktoré však vie byť nebezpečné. Ak je už poloprázdne, občas sa tam vtáčikovi zachytí noha a nevie sa vyslobodiť, alebo sa mu noha zlomí.

Zopár rád podľa združenia Ochrana dravcov na Slovensku

  1. Ochrana krmiva – kŕmidlo musí mať strechu, ktorá chráni krmivo pred zvlhnutím. Inak by mohli mať spevavce tráviace problémy, až uhynúť. Tiež malé zábradlie aby potrava nevypadávala pri odlietaní vtákov a nesfukoval ju vietor.
  2. Čistenie – pravidelne čistiť kŕmidlo. Vymiesť, vypláchnuť, dezinfikovať. Hlavne také, kde môžu vtáky vstupovať do kŕmnej časti.
  3. Pravidelnosť – krmivo prisypávať pravidelne. Prípadne zvoliť kŕmidlo zo zásobníkom.
  4. Potrava – slnečnicové semienka, proso, vlašské orechy, vločky, strúhanka, loj. Nie sú vhodné zvyšky z kuchyne – slané, mastné, korenené, či údené jedlá a ani cestoviny. Vhodným zdrojom vody sú jablká.

Do kŕmidla môže priletieť až 34 druhov vtákov. Najčastejšie sýkorky, pinky, drozdy, stehlíky, brhlíky a vrabce.

Prikrmovanie vtákov

reprofoto: sopsr.sk

Čo obľubujú?

Umiestnenie kŕmidla

Umiestniť na viditeľné miesto, nie v tesnej blízkosti hustých porastov a stromov. Ako ochrana pred mačkami a psami aspoň vo výške 1,5 metra. Kŕmidlá nie je vhodné umiestňovať ani blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.

Krmidla pre vtakov

foto: dravce.sk

Výsadba krov

Ako prikrmovať vtáky na záhrade úplne prirodzene? Vysadením kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre vtáky (jarabina vtáčia, hloh jednosemenný, svíb krvavý, zemolez, bršlen európsky, baza čierna, ruža šípová).

Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy.

 

Búdku na hniezdenie sme už vyrobili, vtáky v zime prikŕmili, ešte ostáva hotel pre hmyz. :)

 

Zdroje: ŠOP SR, vtaky.sk, Ochrana dravcov na Slovensku
 

maro | 27.01.'22 09:58 | Svet okolo nás | https://www.lomoz.sk