LOMOZ o.z.

Trnavská náučná cyklotrasa: Čo je nové?

Cyklistov je u nás dosť a všetci závidia Čechom a Rakúšanom ich pekne vybudované siete cyklotrás. Predstava, že sa prepravujeme z jednej dediny do druhej bez kamiónov a áut dýchajúcich na krk je zatiaľ utópiou. Dočkáme sa toho?

TNC

Občianske združenie Trnavská náučná cyklotrasa, ktoré plánuje vybudovať dvesto kilometrov cyklotrás predovšetkým v našom okrese, usporiadalo v utorok večer stretnutie občanov za bezpečné cyklotrasy. Informáciu o pripravovanom mítingu zverejnilo viacero médií a 23 obcí, ktoré sú členmi združenia. Napriek tomu by sa počet účastníkov dal zrátať na prstoch štyroch rúk. Škoda.

Hlavným bodom programu bol otvorený list, ktorý členovia OZ TNC v najbližších dňoch pošlú ministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi. Žiadajú v ňom o vypísanie výzvy na čerpanie prostriedkov z Regionálneho operačného programu, a to ešte v auguste alebo v septembri. Členovia TNC pracujú na projekte už niekoľko rokov a za ten čas sa im podarilo majetkovoprávne vysporiadať takmer 100 kilometrov, čiže polovicu, pozemkov. To je veľké plus, keďže práve na tom väčšina podobných projektov stroskotá. Na vybudovanie všetkých cyklotrás však podľa predsedu OZ Jozefa Kozoňa potrebujú vyše 20 miliónov eur. Ak bude vypísaná výzva, a ak budú úspešní a peniaze z eurofondov získajú, päťpercentnú spoluúčasť na financovaní sa zaviazal zabezpečiť Trnavský samosprávny kraj.

Chodníky majú byť asfaltové, široké dva a pol metra a osvetlené, aby ich mohli využívať aj korčuliari a vozíčkari. Mali by viesť v čo najväčšej vzdialenosti od ciest. Cyklotrasa má prechádzať aj Hornými Orešanmi a spojí ich s okolitými dedinami, s napojením na Malokarpatskú cyklomagistrálu a Malokarpatskú vínnu cestu.

Caty

maro | 10.08.'11 21:52 | Svet okolo nás | Zdieľať | tlač vytlačiť

 

© 2009 - 2011 LOMOZ o.z. | www.lomoz.sk | lomoz@lomoz.sk
sponzor hostingu: inet.sk | webdesign: bohacek.sk