LOMOZ o.z.

Darovanie krvi

Že darovanie krvi je prospešná a potrebná vec, to vie každý, ale ako hovoril Malý Princ, „dospeláci majú radi čísla“. Takže potreba vyjadrená v číslach je 180 000  transfúznych jednotiek červených krviniek spotrebovaných každoročne na Slovensku. Celosvetovo je to za jeden rok ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Trvá približne len 10 minút, kým darca daruje 450 ml krvi, kým daruje jednu krvnú jednotku. Aké sú odporúčania NTS pred samotným darovaním krvi?

Darovanie krvi

Pred odberom musíme byť dostatočne hydratovaní. Na www.ntssr.sk sa môžeme dočítať: „24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju). “

Často si myslíme, že na darovanie krvi musíme isť lačný. POZOR: Na odber krvi nechoďte nalačno! Samozrejme treba dodržať istú diétu a večer pred odberom a v deň odberu nejedzte tučné jedlá ako syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny... (nie nie, oškvarky nie ;)). Odporúča sa jesť ľahké jedlá, ovocie, zeleninu, netukové pečivo, med, džem a podobne.

Taktiež pred odberom nefajčite (min. 6 hodín), nepite alkohol (12 – 24 hodín) a deň pred odberom sa nevystavujte veľkej psychickej a telesnej námahe. Podobné opatrenia by ste mali dodržať tiež po odbere krvi.

Prečo všetko toto? Lebo „Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT).„. Myslite teda na to, že váš stav sa odzrkadlí na kvalite krvi.

Ďalšie kritéria pre darovanie krvi môžete nájsť na: http://www.ntssr.sk/o-darovani-krvi/predtym-ako-darujete-svoju-krv.

maro | 19.10.'11 12:10 | Svet okolo nás | Zdieľať | tlač vytlačiť

 

© 2009 - 2011 LOMOZ o.z. | www.lomoz.sk | lomoz@lomoz.sk
sponzor hostingu: inet.sk | webdesign: bohacek.sk