LOMOZ o.z.

Oblastná výstava vín Horné Orešany

V sobotu sa v Kultúrnom dome v čase od 14:00 do 23:00 uskutočnil jubilejný 20. ročník výstavy vín organizovaný Základnou organizáciu Slovenského zväzu záhradkárov Horné Orešany.

Ochutnávka vín 2009HORNÉ OREŠANY (25. apríl 2009) V sobotu sa v Kultúrnom dome obce Horné Orešany v čase od 14:00 do 23:00 uskutočnil jubilejný 20. ročník výstavy vín. Zorganizoval ju Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov Horné Orešany. Samotnej výstave predchádzala dôkladná príprava a najmä profesionálna degustácia, ktorej sa venuje predchádzajúci článok.

Najlepšie oceneným vínom – šampiónom výstavy sa stalo víno Neuburg 2008 – neskorý zber z Vinárstva Proqin z Českej republiky. Ocenenie Šampión bielych vín získalo víno Rulandské biele 2007 – neskorý zber z pivnice Lisický Alexander & Juraj z Horných Orešian. Toto víno bolo ocenené aj v kategórii Najlepšie orešanské biele Šampiónom červených vín sa na tohtoročnej orešanskej ochutnávke stalo víno Cabernet Sauvignon 2006 – neskorý zber Ing. Romana Loskota z Českej republiky. V kategórii Najlepšie orešanské červené sa opäť podarilo zvíťaziť Alexandrovi a Jurajovi Lisickým s vínom Dunaj 2007, ktorí si do štvorice odniesli aj Cenu starostu obce za najlepší Modrý Portugal.

Vystaviť svoje víno na obdiv a nechať ho vychutnať odbornými degustátormi aj širokou verejnsťou mohol snáď každý domáci aj zahraničný vinár. Do súťaže bolo možné zaslať všetky hroznové vína vyrobené v súlade s platným zákonom č. 182/2005. Túto možnosť nakoniec využilo veľa vinárov a do súťaže sa zapojilo niečo cez 250 vzoriek bielych, červených aj ružových vín.

Jubilejný 20. ročník oblastnej výstavy vín je trošku sklamaním. Oblastná výstava vín by mala vo svojej podstate plniť úlohu akejsi výkladnej skrine orešanských vinárov. Návštevník by mal mať možnosť ochutnať na tomto podujatí čo najviac vzoriek miestneho vinárstva. Po 20. ročníku už tradičnej ochutnávky zostáva len smutné konštatovanie, že mnohí orešanskí vinári sa do nej nezapojili. Orešanská ochutnávka už veru zažila aj lepšie časy. Hovorí sa o nezhodách, ba aj o otvorených konfliktoch medzi vinármi, mnohí nedôverujú hodnoteniam počas degustácie. Je isté, že medzi orešanskými vinármi niečo nie je v poriadku. Pre pýchu a sváry je jedna z najkrajších novodobých orešanských tradícií na pokraji zániku.

jano | 29.04.'09 00:24 | Život v obci | Zdieľať | tlač vytlačiť

Komentáre

Juraj | 21. 12. 2009 21:23 | mail | www
len chcem reagovať na posledný odsek, presne sa tomu hovorí závisť a lenivosť, ak niekto nevenuje dostatočnú pozornosť a spraví chyby pri výrobe vína a takéto víno prihlási do súťaže, nemôže byť korektne ohodnotené a potom už nastáva klasická situácia (typická pre orešancov): zlé hodnotenie, zlý systém, zlá organizácia...
(sorry že to píšem tak neskoro, ale až tearz som túto stránku objavil)

Pridať komentár

/meno, povinná položka/
/mail, povinná položka/
/web/


Formátovanie príspevku: hrubé  podčiarknuté  kurzíva
 

© 2009 - 2011 LOMOZ o.z. | www.lomoz.sk | lomoz@lomoz.sk
sponzor hostingu: inet.sk | webdesign: bohacek.sk